Pokarm dla papug

Pokarm dla papug

Papugi to dla wielu osób zwierzęta, bez których dzień był nudny i jakiś za cichy. Jednak papugi to także zwierzęta, które mają określone potrzeby żywieniowe. Ich dieta oczywiście jest bezmięsna jednak pokarm dla papug to wciąż bogactwo różnorodności. Jak powinno się zatem żywić papugi?

Papugi mają dość zróżnicowane preferencje w zależności od miejsca ich pochodzenia. Jednak ziarno powinno zadowolić nie jeden gatunek, a przy tym zaspokoić zapotrzebowanie na niektóre mikroelementy. Prócz ziaren w codzienny menu papug mogą znaleźć się różne owoce, a także warzywa.

Jako przykład owoców, które papudze można podać, to jabłko, banan, a także różne cytrusy, choć malina oraz inne owoce również świetnie się sprawdzą. Jeśli chodzi o warzywa to można spokojnie podać marchewkę, paprykę, a nawet szparagi czy też kukurydzę.

Jeśli natomiast chodzi o rzeczy, których papuga powinna unikać, to można zdecydowanie powiedzieć, że awokado nie działa prozdrowotnie dla papugi, podobnie z resztą jak czekolada czy też produkty mleczne. Kolejnym wyjątkiem jest także por oraz szczaw czy rabarbar, które pod żadnym pozorem nie powinny się znaleźć w dziobie papugi.

Pokarm dla papug jeżeli chodzi o nasiona to powinien się składać z kilku rodzajów. Polecana jest zwłaszcza mieszanka prosa z innymi rodzajami takimi jak owies, len, gryka czy nawet żyto. Taka przykładowa mieszanka zapewni papudze dużą dawkę białka oraz węglowodanów, które dadzą papudze energię. Prócz ziaren warto podać papudze także kiełki oraz trawę kanarkową czy orzechy (np. włoskie) jednak z tymi ostatnimi warto uważać i nie podawać za często. Prażone orzechy natomiast to kolejna rzecz, której papuga jeść nie może.