Kiedy może być konieczna psychoterapia?

Kiedy może być konieczna psychoterapia?

Wiele osób często zastanawia się, czy psychoterapia jest im potrzebna. Może nawet pojawić się poczucie, że ich problemy i odczuwalne objawy nie są na tyle poważne, żeby rozmawiać o nich ze specjalistą i poddać się leczeniu. Kiedy psychoterapia może okazać się konieczna? Podpowiadamy!

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia inaczej jest określana mianem terapii psychologicznej. Jest to, w najprostszym ujęciu, rozmowa z terapeutą oraz pacjentem. Jest to podstawowa forma leczenia schorzeń oraz zaburzeń psychicznych. Możemy wyróżnić wiele rodzajów terapii, zaczynając od form grupowych, rodzinnych, małżeńskich, dziecięcych lub indywidualnych, ale są również nurty, na które może zdecydować się terapeuta podczas pierwszych wizyt z pacjentem, np. psychoterapia psychodynamiczna lub poznawczo-behawioralna.

Terapia jest stosowana przy chorobach związanych z ogólnymi zaburzeniami nastroju, podejrzeniami lub zdiagnozowanymi fobiami, lękami bądź trudnościami w komunikacji. Depresja, nerwica, czy uzależnienia to również powody, dla których decyduje się na terapię. Psychoterapia może być również prowadzona wspólnie z farmakoterapią zalecaną przez psychiatrę.

Kiedy psychoterapia jest konieczna?

W przypadku dzieci oraz młodzieży o terapii decydują rodzice lub opiekunowie prawni, którzy sami mogą zauważyć taką potrzebę bądź zostać do tego przekonani przez lekarza, czy psychologa szkolnego. Psychoterapii może podjąć się właściwie każdy, kto odczuwa taką potrzebę, czy to po doświadczeniu traumy po stracie bliskiej osoby, czy po niepokojących objawach, które znacznie obniżają komfort życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Lepiej nie bagatelizować swoich emocji i udać się na terapię, nawet jeśli wydaje się, że przeżywane problemy nie są wystarczająco poważne. Również po wizycie u lekarza ogólnego pacjent może dostać skierowanie na terapię lub mieć zleconą farmakoterapię, jeżeli specjalista stwierdzi konieczność leczenia.

Są różne wskazania do podjęcia się terapii, w tym myśli samobójcze, objawy, nawet minimalne, depresji, niskie poczucie własnej wartości, wątpliwości związane z orientacją lub tożsamością seksualną, objawy psychotyczne, bezsenność, trudne sytuacje życiowe, czy nawet potrzeba samorozwoju i wyrabiania dobrych nawyków. Terapia nie jest tylko dla osób, u których stwierdzono poważne choroby psychiczne, a dla każdego, kto czuje, że potrzebuje pozytywnej zmiany w swoim życiu, wyjścia z uzależnień, czy podjęcia się walki z codziennym stresem i nerwami.

Jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę?

Wybór odpowiedniego specjalisty nierzadko przekłada się na efektywność terapii. Dobry kontakt ze specjalistą, choćby np. w psychoterapii psychodynamicznej, w której kluczowy jest rozwój relacji między pacjentem a terapeutą, może zaważyć na tym, czy terapia okaże się skuteczna. E-konsultacja ze specjalistą na https://receptomat.pl/ może pomóc w wyborze odpowiedniego specjalisty. Wystarczy znaleźć kategorię „psychoterapia”, aby dowiedzieć się więcej na temat psychologów oraz psychiatrów, u których można podjąć się leczenia. W przypadku farmakoterapii można w łatwy sposób uzyskać e-receptę na potrzebne w terapii leki, co może być szczególnie pomocne w przypadku osób zmagającymi się z fobiami społecznymi.

Zdj. główne: Fernando @cferdophotography/unsplash.com