Agrowłóknina jest wykorzystywana w wytwarzaniu fliz rolniczych. Można osłonić nimi bele słomy, przeciwdziałając ich poruszaniu przez wiatr oraz innym niebezpiecznym czynnikom. Dlaczego warto stosować flizy zamiast konwencjonalnych folii rolniczych? Dowiesz się tego z naszego krótkiego poradnika.
Flizy – zastosowanie i spodziewane korzyści
Głównym powodem stosowania fliz do słomy są ich optymalne właściwości ochronne oraz wentylacyjne. Pomimo stabilizacji bel słomy, flizy nie ograniczają przewiewu powietrza, które będzie aktywnie wentylować plony. Z pewnością wpłynie to na ich jakość, zachowując siano w dobrej jakości przez długi czas. Tym samym flizy będą przeciwdziałać gniciu oraz rozwojowi szkodliwych pleśni, które mogłyby zaszkodzić plonom.
Agrowłóknina stosowana do produkcji fliz jest całkowicie wodoszczelna oraz odporna na intensywne promienie słoneczne. Może być wykorzystywana przez wiele sezonów, nie tracąc nic na swojej użyteczności. Pod tym względem otulina do słomy z agrowłókniny wypada lepiej niż inne folie i plandeki wykorzystywane w tym samym celu. Agrowłókniny jest przy tym łatwo dostępna oraz stosunkowo tania.
Agrowłóknina – nie tylko do bel słomy
Flizy z agrowłókniny znajdują także zastosowanie w innych miejscach. Możesz wykorzystać je jako plandekę do osłaniania warzyw (buraków, ziemniaków), a także porąbanego drewna. Dzięki właściwościom izolującym mogą służyć w zabezpieczaniu różnych grup plonów i materiałów.
Wybierając flizy warto upewnić się czy ich konstrukcja zawiera elementy przydatne w mocowaniu – rzepy lub kołki montażowe. Akcesoria te są obowiązkowe, pozwalają na stabilizację ułożenia geowłókniny przez cały okres użytkowania.