Jak ładowanie Quick Charge wpływa na żywotność baterii?

Jak ładowanie Quick Charge wpływa na żywotność baterii?

Aby zrozumieć, jak Quick Charge wpływa na żywotność baterii, musisz najpierw zrozumieć, czym jest Quick Charge. Jeśli nie znasz technologii Quick Charge firmy Qualcomm, to jest to sposób, aby Twój smartfon ładował się szybciej. Robi to poprzez zmniejszenie ilości ciepła, które musi być rozpraszane podczas procesu ładowania. Ciepło powstaje podczas konwersji energii elektrycznej z AC na DC, a więcej ciepła oznacza, że więcej energii musi iść na chłodzenie samej baterii. Przenosząc niektóre z procesu konwersji z telefonu i do oddzielnego kawałka sprzętu zwanego ładowarką, trochę więcej wydajności można uzyskać, nie mając tak dużo zmarnowanego ciepła w pierwszej kolejności.

 

Quick Charge ma również wpływ na żywotność baterii, ponieważ pozwala urządzeniu ładować się szybciej niż byłoby to możliwe bez Quick Charge. Powoduje to konieczność częstszego ładowania urządzenia, jeśli korzystasz z aplikacji lub grasz w gry podczas ładowania telefonu. To dlatego, że ładowanie urządzenia szybciej oznacza, że bateria zostanie zużyta szybciej, jak również, co spowoduje, że urządzenie potrzebuje częstszych opłat w ciągu dnia.

 

Jednak, choć niektórzy twierdzą, że stosowanie mniej wydajnych metod ładowania uszkodzi baterie lub spowoduje, że z czasem stracą one swoją pojemność, jest to mało prawdopodobne.

 

Dobrą wiadomością jest to, że Quick Charge 3.0 ma funkcję zwaną Battery Saver, która automatycznie zatrzyma ładowanie w momencie, gdy telefon osiągnie pełną pojemność. Zła wiadomość jest taka, że nie wszyscy producenci korzystają z tej funkcji – na przykład, implementacja Quick Charge 2.0 przez HTC i Motorolę nie włącza automatycznie funkcji Battery Saver. Używając jednej z tych ładowarek, należy traktować telefon jak każde inne urządzenie (np. trzymać go podłączonego do prądu przez noc).